Track Events - MEN |
Event | Gold | Time | Silver | Time | Bronze | Time |
100 metres | Bobby Joe Morrow USA | 10.5s |
Thane Baker USA | 10.5s | Hector Hogan Australia | 10.6s |
200 metres | Bobby Joe Morrow USA | 20.6s | Andrew Stanfield USA | 20.7s | Thane Baker USA | 20.9s |
400 metres | Charles Jenkins USA | 46.7s | Karl-Friedrich Haas Germany | 46.8s | Voitto Hellsten Finland | 47.0s |
800 metres | Tom Courtney USA | 1m 47.7s | Derek Johnson GB | 1m 47.8s | Audun Boysen Norway | 1m 48.1s |
1500 metres | Ron Delany Ireland | 3m 41.2s | Klaus Richtzenhain German Dem. Rep. | 3m 42.0s | John Landy Australia | 3m 42.0s |
5000 metres | Vladimir Kuts USSR | 13m 39.6s | Gordon Pirie GB | 13m 50.6s | Derek Ibbotson GB | 13m 54.4s |
10000 metres | Vladimir Kuts USSR | 28m 45.6s | Jozsef Kovacs Hungary | 28m 52.4s | Allan Lawrence Australia | 28m 53.6s |
Marathon (42,195 metres) | Alain Mimoun France | 2h 25m 0s | Franjo Mihalic Yugoslavia | 2h 26m 32s | Veikko Karvonen Finland | 2h 27m 47s |
Steeplechase (3000 metres) | Christopher Brasher GB | 8m 41.2s | Sandor Rozsnyoi Hungary | 8m 43.6s | Ernst Larsen Norway | 8m 44.0s |
Field Events - MEN |
| | Ht/Dist | | Ht/Dist | | Ht/Dist |
High Jump | Charlie Dumas USA | 2.12 m | Charles Porter Australia | 2.10 m | Igor Kashkarov USSR | 2.08 m |
Long Jump | Greg Bell USA | 7.83 m | John Bennett USA | 7.68 m | Jorma Valkama Finland | 7.48m |
Pole Vault | Robert Richards USA | 4.56 m | Bob Gutowski USA | 4.53 m | Georgios Roubanis Greece | 4.50 m |
Shot | Parry O'Brien USA | 18.57 m | Bill Nieder USA | 18.18 m | Jiri Skobia Czechoslovakia | 17.65 m |
Discus | Al Oerter USA | 56.36 m | Fortune Gordien USA | 54.81 m | Des Koch USA | 54.40 m |
Javelin | Egil Danielsen Norway | 85.71 m | Janusz Sidio Poland | 79.98 m | Viktor Tsibulenko USSR | 79.50 m |
Track Events - WOMEN |
Event | Gold | Time | Silver | Time | Bronze | Time |
100 metres | Betty Cuthbert Australia | 11.5s |
Christa Stubnick German Dem. Rep. | 11.7s | Marlene Matthews Australia | 11.7s |
200 metres | Betty Cuthbert Australia | 23.4s |
Christa Stubnick German Dem. Rep. | 23.7s | Marlene Matthews Australia | 23.8s |
800 metres | Was NOT held in these games |
Field Events - WOMEN |
| | Ht/Dist | | Ht/Dist | | Ht/Dist |
High Jump | Mildred McDaniel USA | 1.76 m | Thelma Hopkins GB | 1.67 m | Maria Pissaryeva USSR | 1.67 m |
Long Jump | Elzbieta Krzesinska Poland | 6.35 m | Willye White USA | 6.09 m | Nadyezhda Dvalishvili USSR | 6.07 m |
Shot | Tamara Tyshkevich USSR | 16.59 m | Galina Zybina USSR | 16.53 m | Marianne Werner Germany | 15.61 m |
Discus | Olga Fikotova Czechoslovakia | 53.69 m | Irina Beglyakova USSR | 52.54 m | Nina Ponomaryeva USSR | 52.02 m |
Javelin | Inese Jaunzeme USSR | 53.86 m | Marlene Ahrens China | 50.38 m | Nadyezda Konyayeva USSR | 50.28 m |