Track Events - MEN |
Event | Gold | Time | Silver | Time | Bronze | Time |
100 metres | Carl Lewis USA | 9.92s | Linford Christie GB | 9.97s | Calvin Smith USA | 9.99s |
200 metres | Joe DeLoach USA | 19.75s | Carl Lewis USA | 19.79s | Robson da Silva Brazil | 20.04s |
400 metres | Steve Lewis USA | 43.87s | Harry Reynolds USA | 43.93s | Danny Everett USA | 44.09s |
800 metres | Paul Ereng Kenya | 1m 43.45s | Joaquim Cruz Brazil | 1m 43.90s | Said Aouita Morocco | 1m 44.06s |
1500 metres | Peter Rono Kenya | 3m 35.96s | Peter Elliott GB | 3m 36.15s | Jens-Peter Herold German Dem. Rep. | 3m 36.21s |
5000 metres | John Ngugi Kenya | 13m 11.70s | Dieter Baumann Germany | 13m 15.52s | Hansjorg Kunze German Dem. Rep. | 13m 15.73s |
10000 metres | Brahim Boutayb Morocco | 27m 21.46s | Salvatore Antibo Italy | 27m 23.55s | Kipkemboi Kimeli Kenya | 27m 25.16s |
Marathon (42,195 m) | Gelindo Bordin Italy | 2h 10m 32s | Douglas Wakihuri Kenya | 2h 10m 47s | Ahmed Saleh Djibouti | 2h 10m 59s |
Steeplechase (3000 metres) | Julius Kariuki Kenya | 8m 5.51s | Peter Koech Kenya | 8m 6.79s | Mark Rowland GB | 8m 7.96s |
Field Events - MEN |
| | Ht/Dist | | Ht/Dist | | Ht/Dist |
High Jump | Gennady Avdeyenko USSR | 2.38 m | Hollis Conway USA | 2.36 m | Rudolf Povarnytsyn USSR | 2.36 m |
Long Jump | Carl Lewis USA | 8.72 m | Mike Powell USA | 8.49 m | Larry Myricks USA | 8.27 m |
Pole Vault | Sergey Bubka USSR | 5.90 m | Rodion Gataullin USSR | 5.85 m | Grigory Yegorov USSR | 5.80 m |
Shot | Ulf Timmermann German Dem. Rep. | 22.47 m | Randy Barnes USA | 22.39 m | Werner Gunthor Switzerland | 21.99 m |
Discus | Jurgen Schult German Dem. Rep. | 68.82 m | Romas Ubartas USSR | 67.48 m | Rolf Danneberg Germany | 67.38 m |
Javelin | Tapio Korjus Finland | 84.28 m | Jan Zelezny Czechoslovakia | 84.12 m | Seppo Raty Finland | 83.26 m |
Track Events - WOMEN |
Event | Gold | Time | Silver | Time | Bronze | Time |
100 metres | Florence Griffith-Joyner USA | 10.54s | Evelyn Ashford USA | 10.83s | Heike Dreschler German Dem. Rep. | 10.85s |
200 metres | Florence Griffith-Joyner USA | 21.34s | Grace Jackson Jamaica | 21.72s | Heike Dreschler German Dem. Rep. | 21.95s |
400 metres | Olga Bryzgina USSR | 48.65s | Petra Muller German Dem. Rep. | 49.45s | Olga Nazarova USSR | 49.90s |
800 metres | Sigrun Wodars German Dem. Rep. | 1m 56.10s | Christine Wachtel German Dem. Rep. | 1m 56.64s | Kim Gallagher USA | 1m 56.91s |
1500 metres | Paula Ivan Romania | 3m 53.96s | Laimute Baikauskaite USSR | 4m 0.24s | Tatyana Samolenko USSR | 4m 0.30s |
3000 metres | Tatyana Samolenko USSR | 8m 26.53s | Paula Ivan Romania | 8m 27.15s | Yvonne Murray GB | 8m 29.02s |
10000 metres | Olga Bondarenko USSR | 31m 5.21s | Liz McColgan GB | 31m 8.44s | Yelena Zhupiyeva USSR | 31m 19.82s |
Marathon | Rosa Mota Portugal | 2h 25m 40s | Lisa Martin Australia | 2h 25m 53s | Kathrin Dorre German Dem. Rep. | 2h 26m 21s |
Field Events - WOMEN |
| | Ht/Dist | | Ht/Dist | | Ht/Dist |
High Jump | Louis Ritter USA | 2.03 m | Stefka Kostadinova Bulgaria | 2.01 m | Tamara Bykova USSR | 1.99 m |
Long Jump | Jackie Joyner-Kersee USA | 7.40 m | Heike Drechsler German Dem. Rep. | 7.22 m | Galina Chistiakova USSR | 7.11 m |
Shot | Natalya Lisovskaya USSR | 22.24 m | Kathrin Neimke German Dem. Rep. | 21.07 m | Li Meisu China | 21.06 m |
Discus | Martina Hellmann German Dem. Rep. | 72.30 m | Diana Gansky German Dem. Rep. | 71.88 m | Tsvetanka Khristova Bulgaria | 69.74 m |
Javelin | Petra Felke German Dem. Rep. | 74.68 m | Fatima Whitbread GB | 70.32 m | Beate Koch German Dem. Rep. | 67.30 m |